Wywołujemy zdjęcia, zaczekaj moment

Poradnik jak fotografować dzieci

Poradnik dla rodziców cz.1 – Aparat

Niezależnie od tego czy dysponujemy lustrzanką, kompaktem czy tylko telefonem, chcemy, aby zdjęcia na których są nasze dzieci wzbudzały zachwyt. Jak dojść do zadowalających efektów bez konieczności zakupu sprzętu o wartości średniej klasy samochodu oraz nie zagłębiając się za bardzo w techniczne aspekty fotografii? W naszym poradniku będę przedstawiał proste zasady, których przestrzeganie napewno Wam pomoże.

To fotograf robi zdjęcia, nie aparat.

Powyższe stwierdzenie pada z ust prawie każdego fotografa i zasadniczo jest słuszne, ale… zawsze jest jakiś haczyk. Każdy sprzęt ma swoje ograniczenia i o tym należy pamiętać robiąc zdjęcia. Co to znaczy w praktyce ? Ponieważ nie jest to artykuł dla profesjonalistów, ani dla hobbystów, tylko dla rodziców, mogę przyjąć bardzo ogólne założenia.

Mały aparat, duże ograniczenia.

W domach dominują aparaty cyfrowe, a w nich obraz zapisuje matryca, czyli element reagujący na światło. Od jej rozmiarów zależy ilość rejestrowanych szczegółów oraz to jak dużo światła jest potrzebne do zrobienia zdjęcia. Dlatego używając aparatu w telefonie komórkowym w ciemnym pomieszczeniu niewiele uda nam się złapać, ale i na to są sposoby, o tym później. Kolejną klasą aparatów są tzw. kompakty. Aparaty w których nie mamy możliwości zmiany obiektywu, zazwyczaj mające wbudowaną lampę błyskową i niewielki ekran LCD służący do podglądu zdjęć. Ich główną przewagą nad aparatami z telefonów komórkowych jest fakt posiadania większej matrycy (chociaż i tu są wyjątki od reguły), niewymiennego układu optycznego, czyli obiektywu, zazwyczaj z opcją zoomu czyli przybliżenia obrazu oraz zaprogramowane różne ustawienia w zależności od rodzaju zdjęć jakie chcemy wykonać. Na samej górze w rodzinie cyfrówek wiodą prym lustrzanki: duże aparaty, z dużą matrycą i możliwością zmiany obiektywu. Cała ta grupa dodatkowo dzieli się jeszcze na poziomy zależne od stopnia zaawansowania konstrukcji.

Skoro wiemy już “wszystko” o rodzajach aparatów, możemy na chwilę odskoczyć od samego tematu  robienia zdjęć i doradzić w zakupie. Wybierając aparat nie ma konieczności sięgania na najwyższą półkę, szczególnie jeśli nie planujecie rozwijać się w temacie fotografii. A nawet jeśli to na początku aparat z zadużą ilością funkcji i kosmiczną ceną może Was ograniczać, przytłoczyć i zniechęcić. Zwróćcie uwagę na rozmiar/ciężar, szybkość robienia zdjęć (w tym czas reakcji aparatu na naciśnięcie spustu) oraz ergonomię. Dobrze jest wyjść z założenia, że najlepszy aparat to ten, który właśnie mamy pod ręką, a jeśli jest  szybki i wygodny to przy fotografowaniu dzieci idealnie się sprawdzi. Być może w najbliższej przyszłości napiszę też mały poradnik jak wybrać aparat do tego typu fotografii.

W następnej części, zajmiemy się lenistwem oraz perspektywą, a raczej koniecznością jej zmiany 🙂

Categories

Tags

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts